Камінь кварц та його властивості

Кварц – найпоширеніший і в той же час найнезвичайніший мінерал, який представлений неймовірною безліччю найрізноманітніших різновидів, форм і кольорів. Він вважається робочим каменем, але серед різних видів кварцу є і напівдорогоцінне, і навіть дорогоцінне каміння, адже всім відомий аметист, аквамарин, агат, гірський кришталь, цитрин, котяче око та багато інших популярних ювелірних каменів відносяться саме до кварців.

Опис мінералу

Походження назви цього мінералу має декілька версій. Так, деякі вчені вважають, що сучасний термін «кварц» походить від німецького слова «quarz», яке у свою чергу походить від саксонського слова «querkluftertz», що буквально перекладається як «поперечні жили». Інша група вчених наполягає на тому, що цей термін виник як похідне від старокорнуельської назви кристалів кремнезему – Cross-course-spor.

Кварц можна зустріти в багатьох як метаморфічних, так і магматичних гірських породах, у тому числі в гранітах, в гнейсах, а також у уламкових осадових породах, в морському та річковому піску.

За своєю природою чистий кварц прозорий і безбарвний, як вода, недарма давні народи порівнювали його з льодом. Але, поєднуючись з іншими мінералами та хімічними елементами, кварц може приймати найнесподіваніші образи і забарвлюватись у найрізноманітніші кольори, утворюючи величезну групу мінералів.

Різновиди кварцу

Численні різновиди кварцу розділені на два види:

  1. Кристалічні.
  2. Приховані кристалічні.

До кристалічних різновидів кварцу відносяться:

  • гірський кришталь – безбарвний, прозорий кварц;
  • волосатик – гірський кришталь, що містить включення тонкоігольчастих кристалів інших мінералів (рутила, турмаліну та ін);
  • димчастий кварц (раухтопаз) – прозорий кристалічний кварц від сірого димчастого до коричневого кольору;
  • моріон – напівпрозорий або непрозорий кварц чорного кольору;
  • аметист – найцінніший вид з усіх різновидів кварцу (гірського кришталю), який відноситься до дорогоцінного каміння. Найчастіше зустрічаються аметисти фіолетового кольору, але бувають камені цього виду і фіолетово-рожеві, і бузково-червоні.
  • цитрин – кварц золотистого або лимонно-жовтого кольору;
  • рожевий кварц – напівдорогоцінний камінь ніжного рожевого кольору;
  • празем – кварц зеленого кольору, обумовлений присутністю дрібних зелених волокон актиноліту або кристалів інших мінералів;
  • котяче око – кварц білого, рожевого, сірого кольору з ефектом світлового відливу;
  • аметрин – досить рідкісний різновид кварцу, що відрізняється нерозподіленими ділянками жовтого та фіолетово-бузкового кольору.

До прихованокристалічних різновидів кварцу відносяться:

  • халцедон – напівпрозорий прихований кристалічний тонковолокнистий різновид кварцу з відтінками від білого і до медово-жовтого;
  • агат – різновид халцедону зі шарувато-смужковим розфарбуванням;
  • хризоліт – прозорий кварц жовтого, блідо-зеленого або яскраво-зеленого кольору;
  • сердолік – кварц рожевого або червоного відтінків;
  • авантюрин – тендітний і непрозорий різновид кварцу жовтуватого, червоного або вишневого кольору з гарними мерехтливими вкрапленнями залізної слюдки та слюди;
  • сапфірин – крупнозернистий кварц синюватого кольору;
  • онікс – прихований кристалічний різновид кварцу коричневого кольору з білими і чорними візерунками, що чергуються з червоно-коричневими, коричнево-жовтими, медовими, білими або рожевими плоскопаралельними шарами.

Хімічний склад та фізичні властивості каменю

За своїм хімічним складом кварц є двоокисом кремнію. Його хімічна формула – SiO2. Він входить до складу багатьох мінералів у вигляді силікатів та сумішей. Основні різновиди кварцу виникли завдяки мікроскопічним включенням інших мінералів, переважно оксидів заліза, з’єднання з якими надає кварцу різноманітне забарвлення.

На вигляд цей мінерал являє собою безбарвні гексагональні кристали (кристали у формі шестигранних пірамід), які мають деякі п’єзоелектричні властивості.

Кристали кварцу досить тверді і здатні подряпати скло, хоча й поступаються алмазам і корундам. За шкалою Мооса твердість кварцу дорівнює 7, а густина становить 2,6 г на см3.

Кварц здатний витримувати дуже високу температуру, температура його плавлення + 1713 °C. Однак він легко розчиняється в плавиковій кислоті та лугах і відноситься до групи склоутворювальних оксидів.

Історія каменю

Кварц був відкритий людством серед найперших мінералів. Так, під час розкопок стоянок первісних людей археологами виявили різні знаряддя праці, прикраси та зброю, виготовлені з кварцу.

Згадки про цей камінь можна зустріти у працях древніх філософів – давньоримського письменника Плінія Старшого та давньогрецького Теофраста.

Захоплюючись кварцом, стародавні греки в античні часи називали його “krustallos”, що в перекладі означає “лід”. У ті часи і греки, і римляни були впевнені, що цей напрочуд чистий мінерал є незвичайним льодом, створеним богами. Це переконання існувало аж до XIV століття, коли було нарешті доведено, що гірський кришталь (один із видів кварцу) – справжній камінь, який з льодом не має нічого спільного.

Застосовували гірський кришталь у Стародавній Греції та Стародавньому Римі для виготовлення прикрас, печаток, ваз та чаш. Їх покривали прекрасним різьбленням і ставилися до них з особливою любов’ю і дбайливістю.

Викликав здивування та захоплення кварц (гірський кришталь) і у народів Індії, Єгипту та Китаю. Його обробка вимагала величезного терпіння та довгих зусиль, проте вмілі майстри цих країн створювали надзвичайно красиві, химерні та складні вироби з кришталю: предмети побуту та інтер’єру, ювелірні прикраси, скульптури божеств та символи окультних обрядів.

У XI-XV століттях створювалися чудові вироби з гірського кришталю та європейськими майстрами. Особливо цінувалися зроблені ними розкішні кришталеві чаші, вази та келихи. Часто обробляли кришталь у вигляді печаток. Виготовляли з нього та ювелірні прикраси.

У середньовіччі кварц широко застосовувався виготовлення церковної начиння: чаш, світильників, торшерів. Вироби з нього можна було зустріти у царських скарбницях правителів різних країн.

Починаючи з XVI століття, у таких європейських країнах як Італія, Франція та Німеччина особливе поширення набули різні кришталеві судини. Їх поєднували з шикарними золотими оправами, розкішно прикрашеними алмазами, рубінами та смарагдами.

У Росії перші родовища кварцу (гірського кришталю) відкрили Уралі лише у середині XVIII століття. Російські майстри застосовували його для виготовлення печаток, а також ювелірних прикрас: брошів, каблучок і т.д. Особливо цінувалися намисто з гранених кришталевих намистин, виготовлені уральськими майстрами.

Родовища кварцу

На сьогоднішній день кварц є одним із найпоширеніших мінералів, і його видобуток здійснюється по всьому світу вже не одне століття. Найбільші його родовища на території Бразилії, Австралії, Африки, Мадагаскару, США та Шрі-Ланки. Саме звідси ведеться основне постачання різновидів кварцу для ювелірної промисловості.

Лікувальні властивості мінералу

Звичайно, лікувальні властивості цього мінералу залежать від його різновиду. Однак є загальні лікувальні властивості для всієї групи кварців.

Так, літотерапевти стверджують, що кварц позитивно впливає на органи дихання і рекомендують тримати біля себе камінь при застуді.

Але найбільш цінними якостями, зокрема антисептичними, на думку літотерапевтів і народних цілителів, має настояна на мінералі вода. Вони стверджують, що так звана кварцова вода позитивно впливає на весь організм і є потужним профілактичним засобом від багатьох захворювань.

Кварцову воду рекомендують використовувати і в косметичних цілях для омолодження шкіри, розгладжування зморшок і зняття запалень. Косметологи рекомендують регулярно вмиватися такою водою і робити з неї ванни, щоб шкіра стала більш гладкою, еластичною і пружною.

Магічні властивості кварцу

Магічним силам кварцу за всіх часів надавалося особливого значення. Старовинні маги вірили, що кварц, а особливо гірський кришталь, є «астральною шкірою планети» і його кристали здатні записувати сигнали, які нам посилають Всесвіт. Недарма магічна куля, виготовлена з чистого кристала гірського кришталю, використовувалася за старих часів і продовжує використовуватися до цього дня для передбачення майбутнього і відкриття таємниць минулого. Однак звичайній людині використовувати його в подібних цілях не рекомендується. Такі експерименти, стверджують маги та ворожки, можуть призвести до плачевних наслідків і навіть божевілля. А ось носити кристали кварцу у вигляді амулетів та талісманів дуже навіть рекомендують.

Люди, які вірять у силу каміння, стверджують, що вироби з кварцу здатні допомогти людині:

  • зміцнити пам’ять;
  • розвинути уяву;
  • підсилити активні розумові процеси;
  • зробити мову більш яскравою;
  • залучити удачу, успіх та матеріальний добробут;
  • набути вірне кохання.

Однак, як і лікувальні, магічні властивості кварцу багато в чому залежить від його різновидів.

  • Аметист забезпечує захист від будь-якої нечисті.
  • Цитрін допомагає в ораторському мистецтві, торгівлі та подорожах.
  • Авантюрін приносить успіх у грі та позитивний результат у ризикованих ситуаціях.
  • Рожевий кварц здатний допомогти впоратися зі стресом, підвищити самооцінку та посилити подаровані природою таланти. Найбільше підходить цей камінь жінкам.
  • Чорний кварц (моріон) – має найсильніші магічні властивості. Однак використовувати його з корисливою метою не можна в жодному разі, оскільки вважається, що цей мінерал здатний «помститися» своєму користолюбному власнику.

Кварці та знаки зодіаку

Для багатьох знаків зодіаку кварц стане найкращим амулетом та талісманом, проте найбільше він підходить:

  • Скорпіонам;
  • Терезам;
  • Водоліям;
  • Тельцям;
  • Овнам;
  • Левам;
  • Стрільцям.

А ось  Дівам та Близнюкам астрологи не рекомендують захоплюватися прикрасами з кварцу, т.к. цей мінерал може надто сильно вплинути на їхній емоційний стан.

Застосування мінералу

Вже багато століть поспіль кварц використовується для виготовлення різних ювелірних прикрас, проте ювелірною справою сфера застосування цієї групи мінералів не обмежується.

Кварц активно використовується:

  • в кришталевій та скляній промисловості;
  • у керамічній промисловості;
  • у ряді металургійних процесів;
  • у радіоелектроніці;
  • для виготовлення будівельних матеріалів (бетону, цегли, асфальту, штукатурки та ін.);
  • для виготовлення оптичних пристроїв;
  • для виготовлення точних приладів (годин, ваг тощо);
  • в телефонній та радіоапаратурі;
  • у генераторах ультразвуку;
  • у виробництві кремнеземистих вогнетривів;
  • у медичній техніці (для виготовлення фізіотерапевтичної та рентгенівської апаратури);
  • як чудовий оздоблювальний матеріал;
  • як фільтр для очищення води.

Цікаві факти про камінь

Напевно, вам буде цікаво дізнатися такі цікаві факти про кварц:

  1. Лінзи, виготовлені з кварцу – краще за скляні. Вони перевершують свої скляні аналоги і за прозорістю, і за міцністю.
  2. Під час розкопок, що проводилися на території Месопотамії, було знайдено кварцові намисто віком понад 7 тисяч років.
  3. Попередники сучасних сонцезахисних окулярів були виконані з пластинок моріону та закріплені бронзовими дужками. Вони були виявлені під час розкопок у гробниці єгипетського фараона Тутанхамона. Нині ці окуляри зберігаються у Британському музеї.
  4. Римський імператор Нерон любив вироби із гірського кришталю. Йому належали два рідкісні та дивовижні за своєю красою кубки для пиття, виготовлені з ідеально чистого кристала гірського кришталю. Сьогодні вони разом із урною з гірського кришталю висотою 22 см та діаметром 24 см зберігаються в числі національних коштовностей Франції.
  5. Однією з найбільших виробів, виготовлених з гірського кришталю, є самовар Петра I, виготовлений російськими майстрами, який нині зберігається в Збройовій палаті, і кришталевий друк, що зображує Атласа, що тримає земну кулю на своїх плечах. Цей друк дбайливо зберігається у Національному музеї природної історії США.
  6. Експозицію музею Гірського інституту Санкт-Петербурга прикрашає кристал заввишки 1,2 м та масою понад 1 тонну. Цікаво, що він довгий час був міською вуличною тумбою.
  7. Найдивнішим виробом із кварцу є кварцовий череп майя. Він був виявлений на півострові Юкатан при розкопках міста Стародавніх Майя в 1927 році. Цей загадковий і таємничий череп з рухомою щелепою та майстерно вирізаними призмами виконаний із кристалічного кварцу, причому, як переконалися вчені, без механічної обробки, а за допомогою лазера. Найдивовижнішим є той факт, що багато людей, перебуваючи поблизу Кварцового черепа, часто відчувають специфічний солодкувато-кислий запах, чують незрозумілі звуки, а мають надприродні здібності – відчувають його особливу ауру.
  8. Дивні метаморфози відбуваються при впливі на кварц чорного кольору (моріон) високих температур та рентгенівських променів. Так, при повільному нагріванні до 300 °C моріон набуває золотистого відтінку і стає схожим на чайний топаз, при нагріванні до 400 °C він повністю знебарвлюється, а при опроміненні рентгенівськими променями знову відновлює своє початкове забарвлення.

Як відрізнити натуральний кварц від підробки

Незважаючи на те, що кварц є найпоширенішим мінералом на планеті, його підробляють так само, як і інші натуральні камені. За натуральні самоцвіти часто видають штучні різновиди кварцу чи скло. Найчастіше підробляють найдорожчі види кварців, і, насамперед, аметист.

Щоб відрізнити натуральний мінерал кварцу від підробки, знадобляться:

  • сталевий ніж;
  • шматочок скла;
  • склянка з водою;
  • збільшувальне скло.

Проведіть кілька простих експериментів:

    1. Спробуйте подряпати камінь ножем. Натуральний кварц досить твердий, тому подряпин на ньому не залишиться.
    2. Спробуйте подряпати камінь склом. На натуральному камені не залишиться і сліду, тоді як скло ви легко зможете подряпати натуральним кварцем.
    3. Розгляньте камінь за допомогою збільшувального скла. У штучному мінералі ви зможете легко побачити хаотично розташовані бульбашки повітря, у той час як у натуральному камені тріщини і бульбашки утворюються в строго певних місцях: зонах зрощення кристалів і потоків речовин.
    4. Спробуйте просто доторкнутися язиком до каменю та скла, а потім порівняйте свої відчуття: натуральний камінь завжди холодніший.
    5. І, нарешті, випробування виключно для аметистів. Зануріть дорогоцінний камінь у склянку з водою і придивіться до його фарбування: натуральний аметист, занурений у воду, знебарвиться по краях.

 

авторські прикраси з натурального каміння, авторська біжутерія з натурального каміння, біжутерія з натурального каміння, весільна біжутерія, весільна біжутерія київ, вироби з натурального каміння, кварц, купити біжутерію з натурального каміння, купити прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння київ

Залишити відповідь

 

© boutique-monisto.com.ua, 2016-2023 | Всі права захищені

0