Бурштин – камінь щастя та здоров’я
Бурштин – унікальний дорогоцінний камінь органічного походження, незвичайні лікувальні та магічні властивості якого відомі людству ще з часів неоліту. Фактично бурштин – це скам’яніла смола дерева, вік якої налічує десятки і навіть сотні мільйонів років.
Історія каменю
Вперше люди почали застосовувати бурштин в епоху неоліту, коли в них з’явилися перші примітивні інструменти (крем’яні ножі, кістяні шила та ін.), за допомогою яких обробляли камінь. Про це свідчать численні знахідки археологів в Австрії, Моравії та Верхніх Піренеях під час розкопок стоянок первісних людей. А перші документальні згадки про бурштин зберігаються в лондонському Британському музеї та відносяться до десятого століття до нашої ери.
«Сонячний самоцвіт», як часто називали бурштин, любили у багатьох країнах світу протягом багатьох століть і навіть тисячоліть.
- У Стародавньому Єгипті жерці використовували бурштин для виготовлення спеціальних бурштинових курильниць. Єгиптяни вважали також, що бурштин має деякі консервуючі властивості, і застосовували його при бальзамуванні мумій фараонів.
- У Стародавньому Римі «бурштинова мода» панувала за правління Нерона (55-68 р. н.е.) Його привозили фінікійські купці так званим «бурштиновим шляхом». Із нього виготовлялися предмети розкоші.
- Греки вважали бурштин «каменем Сонця» і називали його «електр», що в перекладі означає «сонячний» або «сяючий». Вони вірили, що він здатний подарувати перемогу в бою і брали у військові походи бурштинові амулети.
- Цілющі властивості бурштину описував у своїх працях давньогрецький цілитель Гіппократ (460-377 р. до н.е.).
- Стародавній учений-енциклопедист Пліній Старший (22-79 р. н. е.) рекомендував бурштинові вироби як лікувальний засіб від душевних хвороб, а також як амулети для дітей. Дотримувався подібної точки зору щодо унікальних властивостей бурштину та його сприятливого впливу на дітей та середньоазіатський вчений-енциклопедист Аль Біруні (973-1048 р. н. е.).
- Про унікальні лікувальні властивості бурштину в середні віки писав і відомий перський учений, філософ і цілитель Авіценна, вважаючи бурштин за ліки від різних захворювань.
- У 1551 році з’явилася монографія про бурштин німецького дослідника А. Ауріфабера, в якій було представлено понад 40 рецептів лікування різних захворювань за допомогою бурштину. Не дивно, що бурштин використовувався як лікувальний засіб цілителями багатьох країн, а маги виготовляли на його основі «еліксири молодості».
- У середні віки бурштин вважався найкращим засобом від жовтяниці, а також від захворювань горла та поразок внутрішніх органів. У цей період у Європі великий попит мали бурштинові предмети релігійного культу.
- Вірили в цілющу силу бурштину та слов’янські народи. Вони використовували намисто з бурштину як оберег від «дурного ока», а бурштинову крихту – як пахощі в церквах.
- Використовували бурштин як пахощі і на Сході, де вірили, що він здатний зміцнити дух людини і зцілити її тіло.
- Найбільшим попитом у Європі бурштин користувався на початку XVII – середині XVIII століть. Тоді вироби з бурштину були улюбленими подарунками знаті.
- В Італії вироби з бурштину застосовували як талісмани для вдалого полювання та забезпечення родючості землі.
- У Німеччині бурштинові бусинки пов’язували на шию маленьким діткам, щоб у них безболісно прорізалися зуби.
- У Китаї мікстура на основі бурштинової кислоти застосовувалася як заспокійливий засіб та спазмолітика.
Опис мінералу
Бурштин – цінний ювелірно-виробний камінь, що є скам’янілою викопною смолою хвойних дерев віком від 35 до 140 мільйонів років.
Зовні бурштин є прозорим або напівпрозорим камінням коричневої колірної гами. Його колір може бути ніжно-медовим, золотистим, слонової кістки і навіть коричнево-чорним. Найкращими вважаються прозорі екземпляри золотистих відтінків.
Нерідко в бурштині можна побачити інклюзи (включення) древніх рослин та комах, що робить камінь унікальним і піднімає його ціну.
Найкращі сорти бурштину утворені з викопної сосни «Пінус сукциніфера» («Pinus succinifera»), що мільйони років тому зростала на території сучасної Прибалтики. Саме тому прибалтійський бурштин називають “сукцинітом”.
Саме слово «бурштин», на думку деяких філологів, походить від литовського слова «Gintars», яке перекладається як «захисник від хвороб». Інші назви каменю та його різновидів: «дар сонця», «сльози моря», айкаїт, амбріт, руменіт, валховіт, альмашин, амброзин та ін.
Хімічний склад та фізичні властивості мінералу
За своїм хімічним складом бурштин є високомолекулярною сполукою органічних кислот з переважанням бурштинової кислоти.
Його хімічна формула: C10H16O.
До складу бурштину входять:
- вуглець (С) – 79%;
- водень (H) – до 10,5%;
- кисень (O) – до 8,5% .
Крім основних складових у хімічному складі бурштину, залежно від родовища у вигляді домішок можуть утримуватися азот, сірка, алюміній, кремній, залізо.
Так, наприклад, у балтійському бурштині міститься:
- мідь (Cu) – 0,001%;
- марганець (Mn) – 0,025%;
- залізо (Fe) – 0,55%;
- натрій (Na) – 0,16%;
- кальцій (Ca) – 0,1%;
- магній (Mg) – 0,025%;
- алюміній (Al) – 0,07-0,74%;
- кремній (Si) – 0,16-0,71%.
Бурштин має аморфну (не кристалічну) структуру і відноситься до м’якого каміння. Його твердість за шкалою Моосу становить всього 2-3 одиниці, а щільність коливається від 1,05 до 1,3 г/см3 і залежить від вмісту в бурштині домішок. Склад домішок впливає і на колір бурштину, який може коливатися майже від білого до червоно-бурого. Усього налічується понад 300 різних бурштинових відтінків, обумовлених також розсіюванням білого світла.
Відрізняється і ступінь прозорості каменю – він може бути як абсолютно прозорим, так і напівпрозорим і каламутним. Блиск бурштину – скляний, жирний, іноді матовий або смоляний. Камінь легко обробляється та полірується, а після обробки темніє.
Унікальними є багато фізичних властивостей бурштину:
- Завдяки своїй щільності, порівнянній із щільністю морської води, бурштин не тоне у солоній воді.
- У прісній воді бурштин не спливає, не розчиняється, а згодом набухає і може збільшитися в обсязі до 8%.
- У киплячій воді (при температурі не менше 100°С) бурштин розм’якшується.
- Бурштин повністю розчиняється в гарячій азотній кислоті і частково розчиняється в спирті, ефірі, хлороформі, бензолі, скипидарі та лляній олії.
- Під впливом зовнішніх факторів – кисню, світла та тепла – камінь поступово темніє і стає крихким.
- Під впливом високих температур відбуваються такі зміни:
- при температурі до +150°С бурштин розм’якшується;
- при температурі +350°С бурштин плавиться і загоряється, виділяючи ароматні ефірні пари;
- при температурі +1000°С бурштин повністю випаровується.
- Під дією ультрафіолетового опромінення бурштин люмінескує. Ступінь його люмінесценції безпосередньо залежить від ступеня його прозорості.
- Бурштин електризується. Це можна спостерігати, якщо натерти його вовняною тканиною. Його діелектрична постійна становить 2,863 Ф/м.
Різновиди бурштину
Розрізняють понад 200 різновидів бурштину. Найвідоміші з них:
- Сукциніт – найякісніший бурштин жовтого, оранжевого, червоного, білого кольору, кольору слонової кістки, що характеризується найвищим вмістом бурштинової кислоти. Це найвідоміший різновид бурштину.
- Глесит – непрозорий бурштин червоно-бурого, темно-бурого або чорно-бурого кольору, що містить мінімальну кількість домішок.
- Геданіт – дуже крихкий бурштин жовтого, винно-жовтого, брудно-жовтого кольору, що не містить|бурштинової|кислоти. Цей різновид бурштину містить мінімальну кількість кисню і через свою крихкість називається «гнилим бурштином».
- Стантієніт – дуже крихкий непрозорий бурштин буро-чорного кольору.
- Боккерит – темний щільний непрозорий бурштин бурого кольору.
- Кісцеліт – бурштин жовтого або оливково-зеленого кольору.
- Шрауфіт – бурштин жовто-червоного або криваво-червоного кольору.
Родовища бурштину
Найбільші та найкращі родовища бурштину знаходяться в Росії, Калінінградській області, а також у країнах Прибалтики, на узбережжі Балтійського моря. Саме тут видобувають найкращий бурштин, іменований сукцинітом, недаремно його називають золотом Балтики.
Родовища інших різновидів бурштину знаходяться також у Польщі, Румунії, Канаді, М’янмі, Мексиці, Україні, Німеччині, США, Домініканській Республіці та Сицилії.
Лікувальні властивості мінералу
Лікувальні властивості бурштину доведені науково та обумовлені вмістом у ньому бурштинової кислоти, що є найсильнішим біостимулятором.
З давніх-давен бурштин застосовували при:
- дисфункції щитовидної залози;
- хворобах горла;
- захворювання вух;
- послаблення зору;
- приступи астми;
- артритах.
Сучасні літотерапевти активно використовують бурштин для:
-
- зняття головного болю;
- лікування ангіни;
- поліпшення серцевої діяльності;
- лікування хвороб суглобів;
- активізувати обмін речовин;
- лікування шкірних захворювань;
- лікування захворювань крові;
- відновлення захисних сил організму;
- покращення діяльності кишечника та нирок;
- стимуляції нервової системи;
- зняття запалень.
Допомагає бурштин і в комплексному лікуванні пухлин, у тому числі злоякісних та при лікуванні зоба.
З лікувальною метою застосовуються як вироби з бурштину, так і його крихта, яка додається в мікстури та настоянки.
Народні цілителі впевнені, що бурштин загалом благотворно впливає організм людини і може вилікувати від усіх хвороб.
Магічні властивості бурштину
Магічні властивості бурштину не менш різноманітні, ніж цілющі. З давніх-давен цей камінь і вироби з нього використовувалися як могутні талісмани і амулети, а пахощі, виготовлені на його основі – в релігійних обрядах. Деякі маги стверджували, що у застиглих шматочках бурштину живуть духи.
Вважається, що бурштин здатний:
- захистити від псування та поганого ока;
- підсилити інтуїцію;
- принести удачу;
- подарувати своєму власнику бадьорість духу;
- привернути увагу коханих та друзів;
- принести удачу на полюванні та в бою;
- захистити від пожеж;
- принести в будинок щастя.
У багатьох народів бурштин був символом щастя та здоров’я.
Бурштин та знаки зодіаку
Астрологи рекомендують носити бурштин практично всім знакам зодіаку. Виняток становлять лише Тельці, для яких бурштин є не найкращим варіантом як прикраса або амулет.
А ось для вогняних Львів сонячний бурштин просто знахідка. Він стане потужним оберегом від пристріту, збільшить життєву силу та посилить інтуїцію.
Застосування мінералу
Різні сорти та різновиди бурштину знаходять різне застосування:
- В ювелірній справі та в декоративно-ужитковому мистецтві. Кращі екземпляри бурштину використовують для виготовлення ювелірних прикрас, художніх виробів та різних предметів побуту. Використовується для інкрустації ювелірних виробів та декоративних виробів та бурштинової крихти.
- У фармацевтичній та медичній промисловості. Янтарна кислота використовується для виготовлення лікарських засобів.
- У сільському господарстві. Бурштинова кислота використовується для прискорення росту рослин та підвищення врожайності.
- У хімічній промисловості. Оплавлений бурштин використовується як сировина для виготовлення бурштинових емалей, лаків та каніфолі. Бурштиновим лаком покривають меблі, музичні інструменти, електричні дроти та навіть консервні банки.
- У техніці. З огляду на відмінні електроізоляційні властивості бурштину він широко застосовується як ізолятор, у тому числі в іонізаційних камерах рентгенметрів.
Цікаві факти про камінь
- У XIII столітті особистий лікар папи римського Боніфація VIII виготовив «еліксир безсмертя», до складу якого входив бурштин.
- Мартін Лютер (проповідник XV століття) завжди носив із собою шматочок бурштину, щоб запобігти утворенню каменів у нирках.
- На початку нашої ери особливо цінувався бурштин із включеннями комах. Такі екземпляри бурштину обходилися фінікійським купцям у 60 кинджалів та більше сотні мечів.
- Наприкінці XIX століття з бурштину робили курильні приналежності, вірячи, що вони можуть уберегти від раку, нейтралізуючи канцерогенні смоли.
- Тріумфом бурштину стала легендарна Янтарна кімната Царськосільського палацу.
Як відрізнити натуральний бурштин від підробки
Сьогодні на ринку крім натурального бурштину можна зустріти пресований бурштин – каламутний камінь, отриманий з розмеленого в порошок і спресованого натурального бурштину з додаванням барвників, і копав – бурштин, утворений кілька десятків тисяч (а не мільйонів) років тому, так званий «молодий» бурштин . Відмінність копала від натурального бурштину лише тому, що він менш міцний, і це може зашкодити термін його служби.
Зустрічаються на ринку каміння та імітації бурштину. Найдешевші з них виконані із пластмаси та скла. Відрізнити їхню відмінність від натурального бурштину досить просто, знаючи його основні фізичні властивості.
- Дивіться уважно до каменю. Натуральний бурштин відрізняється переходами насичених природних відтінків та неповторним малюнком з відсутністю штучних блискіток та бульбашок.
- Візьміть камінь у руки. Натуральний бурштин теплий і дуже приємний на дотик.
- Нагрійте виріб без кисню. Натуральний бурштин навіть за мінімального нагрівання почне випромінювати приємний хвойний аромат. При сильнішому нагріванні він почне плавитися, тому не захоплюйтеся цим експериментом.
- Опустіть камінь у солоний розчин (8 ч. л. на склянку води). Натуральний бурштин випливе.
- Потріть камінь. Маючи високу електростатичність, бурштин притягне до себе ниточки або дрібні шматочки паперу.
- Погляньте на камінь під ультрафіолетовими променями. Натуральний бурштин люмінескує.
Догляд за каменем
Купуючи бурштин, слід пам’ятати, що цей м’який камінь потребує дбайливого ставлення.
-
- Щоб уберегти його від сколів та тріщин, зберігати цей камінь рекомендується в окремому, обов’язково жорсткому футлярі (не в мішечку!).
- При носінні виробів з бурштину слід уникати їхнього постійного зіткнення з металом та іншими твердими поверхнями.
- Не можна піддавати бурштину різкій зміні температур, нагріванню, грубим механічним впливам та тривалому впливу сонячних променів.
- Не можна чистити бурштин за допомогою хімічних речовин та мильних розчинів
- У разі сильних забруднень, помутнінь або деформації бурштину краще звернутися до професійних ювелірів.
авторські прикраси з натурального каміння, авторська біжутерія з натурального каміння, біжутерія з натурального каміння, бурштин, весільна біжутерія, весільна біжутерія київ, вироби з натурального каміння, купити біжутерію з натурального каміння, купити прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння київ