Цитрин – камінь світла та добра
Гарний і яскравий, як сонце, цитрин – один з численних різновидів кварцу. Його прозорі кристали золотистого кольору легко обробляються і розкішно виглядають в ограновуванні, недарма цей напівдорогоцінний камінь так люблять ювеліри. Здавна він використовується для виготовлення різних прикрас та печаток, а завдяки своїм дивовижним властивостям ще й талісманів та амулетів.
Історія каменю
Історія застосування цього яскравого незвичайного каміння йде далеко вглиб століть, хоча свою сьогоднішню назву цитрин отримав лише в середині XVIII століття. До цього часу мінерал називали іспанським, золотистим, богемським чи західним топазом через його схожість із цим дорогоцінним камнем.
У Стародавньому Римі цитрин вважали покровителем філософів, ораторів і мудреців, а ще цінували його як протиотруту від укусів отруйних змій та скорпіонів.
Як амулет, що охороняє від нападу отруйних плазунів, використовували цитрин і в Південній Америці.
А ось у Франції, особливо в період Ренесансу, цей камінь вважали талісманом шахраїв, тож персні з цитрином можна було побачити переважно на пальцях злодіїв і шулерів.
У Росії її цей камінь іменували «купецьким», адже за переказами, він допомагав накопичити стан. Як такий талісман на удачу цитрин оправляли в золото і використовували для виготовлення різних ювелірних прикрас. Популярними були й фамільні кільця-друки, інкрустовані цитринами.
Цитрін любили на Русі, а з огляду на той факт, що в природі він зустрічається досить рідко, його навчилися одержувати з димчастих кварців та аметистів під впливом високих температур. Для цього каміння просто запікали в печі, великі – попередньо поклавши в хліб, а дрібні – пересипавши золою. Цікаво, що після такої нескладної процедури з печі виймали цитрини, які за своїми ювелірними якостями та фізичними властивостями не поступалися натуральними.
Опис мінералу
Як кристалічний різновид кварцу, натуральний цитрин найчастіше зустрічається в гідротермальних утвореннях, а іноді в осадових гірських породах у вигляді прозорих кристалів жовтих відтінків: від ніжно-лимонного до насичено-апельсинового.
Завдяки своєму «цитрусовому» кольору камінь отримав свою назву – цитрин, утворене від латинського слова «citrus», що у перекладі означає «лимонний». Співзвучна назва мінералу і з французьким словом citron, яке перекладається як лимон.
Це яскравий міцний напівдорогоцінний камінь, який легко піддається обробці, але досить твердий. Найбільш вигідно виглядає цей сонячний самоцвіт в обрамленні золота.
Хімічний склад та фізичні властивості каменю
Хімічна формула цитрину, як і решти кварців – SiO2. Так що за своєю суттю цитрин є двоокис кремнію, а його яскравий жовтий колір обумовлений домішками тривалентного заліза, а іноді алюмінію і літію.
У природі цитрин зустрічається у вигляді великих прозорих агрегатів зі скляним блиском, а також зерен і зернистих агрегатів. Щоправда, досить часто вони містять у собі включення непрозорого кварцу, тріщини та замутнені зони. Кристали цитрину утворюються у тригональній сингонії.
Як і інші мінерали кварцу, цитрин має п’єзоелектричні властивості.
Це досить твердий мінерал, здатний подряпати скло. Його твердість за шкалою Мооса – 7, а густина – 2,65 г/см³.
Різновиди цитрину
Цитрини класифікують за їхньою кольоровою гамою. Натуральними цитринами є лише каміння блідо-жовтого кольору. Всі інші самоцвіти яскравіших і насиченіших відтінків отримані за допомогою теплової обробки димчастих кварців, моріонів і аметистів.
- Блідо-жовті – натуральні цитрини.
- Яскраво-жовті – цитрини, отримані внаслідок нагрівання димчастих кварців.
- Оранжево-коричневі – цитрини, отримані внаслідок нагрівання аметистів.
- Насичені сонячно-жовтогарячі камені – цитрини, іменовані «Мадера» за їх схожість за кольором з однойменним вином. Отримані шляхом випалу моріона або аметиста, вони становлять найбільшу ювелірну цінність завдяки своїй світло- та термостійкості.
- Винно-жовті цитрини – це оброблені бразильські аметисти. Їх також часто називають пальміра-топаз, мадейра-топаз, сьерра-топаз або байя-топаз. Все це назви одного з різновидів цитрину.
Родовища цитрину
Природні родовища натуральних цитринів досить рідкісне явище. Найбільше їх у Бразилії. Також добувають натуральні природні цитрини США, Іспанії, Франції, Росії (на Уралі), Шотландії, Казахстані і Мадагаскарі.
Лікувальні властивості мінералу
Лікувальні властивості цитрину найчастіше пов’язують з його позитивним впливом на шлунково-кишковий тракт та сечостатеву систему. Так, індійські цілителі використовували його для лікування:
- гастриту;
- пієлонефриту;
- циститу.
Сучасні літотерапевти вважають, що цей сонячний камінь має виключно позитивний вплив на весь організм людини, акумулюючи життєву енергію, зміцнюючи імунітет та активізуючи фізичні сили.
Сприятливо впливає сонячно-жовтий мінерал і психічне здоров’я, і з його інтелектуальний розвиток. Так, вважається, що постійне носіння цього каменю здатне допомогти людині:
- позбавитися депресії;
- поліпшити ораторські здібності;
- зміцнити пам’ять;
- концентруватися;
- угамувати головний біль;
- підвищити інтелектуальні здібності;
- набути впевненості;
- позбавитися негативних думок і важких сновидінь;
- орієнтуватися у складній ситуації;
- наповнити душу світлими почуттями.
Магічні властивості цитрину
Здавна цитрин приписували незвичайні магічні властивості. Вважалося, що цей камінь здатний розвинути у людини приховані таланти і навіть пробудити в нього дар передбачення.
Кристали цього мінералу використовувалися для проведення магічних ритуалів та обрядів як захист від впливу негативної енергії.
Та й у звичайному житті цитрин здатний творити справжні чудеса! Цей яскравий сонячний камінь по праву вважають сильним енергетиком, здатним внести світло і теплу сонячну енергію в будь-який будинок, наповнюючи його світлом і добром.
Цитрін здатний допомогти налагодженню психологічних контактів для людей. Вважається, що він може привернути до свого господаря симпатію інших людей, роблячи його приємнішим і комунікабельнішим, наділяючи його чарівністю та красномовством. Також він активізує творче мислення та піднімає самооцінку.
Сприяє камінь та фінансовим успіхам свого власника, притягуючи багатство та удачу. Так що як талісман цитрин гарний як для азартних і ділових людей, так і для творчих натур.
Цитрін та знаки зодіаку
Цитрін як прикраса та гарний талісман підходить майже всім знакам зодіаку, але найбільше – Овнам та Левам. Для людей, народжених під цими вогненними знаками, цитрин стане щасливим талісманом і принесе їм успіх і успіх
Напевно оцінять позитивний вплив цитрину та знаки повітря – Близнюки та Терези.
Єдиний знак зодіаку,якому цитрин протипоказаний – це Скорпіон. Людям цього знака зодіаку астрологи не рекомендують тримати кристали цитрину навіть у будинку, не кажучи вже про використання його як амулет чи талісман..
Застосування самоцвіту
Цитрін є цінним ювелірним та колекційним мінералом і використовується в основному для виготовлення різних ювелірних прикрас. За класифікацією геолога Є. Київленком, цитрин є дорогоцінним каменем IV класу.
З нього роблять брошки та кулони, інкрустують ним кільця, намиста та сережки. При цьому для чистих прозорих кристалів вибирають діамантове огранювання, для замутнених – плоску.
Замутнені з тріщинами натуральні цитрини обробляють у формі кабошонів, а гладкі сферичні камені вставляють у сережки і кулони.
Цікаві факти про камінь
- У деяких народів цитрин вважався символом обману та брехні, талісманом аферистів, злодіїв та шахраїв.
- В той же час у Стародавньому Римі вироби з цитрином носили найшановніші та найзаможніші представники суспільства: юристи, філософи та вчителі.
- Сучасні літотерапевти стверджують, що цитрин найбільше підходить надмірно чутливим, недовірливим і вразливим людям, т.к. створює відчуття захищеності та впевненості.
- Астрологи Середньовіччя вірили, що надіте на ніч кільце з цитрином гарантує спокійний сон.
- Найбільший цитрин за весь час видобутку цього каменю знайшли в Бразилії. Його вага – 2258 карат. Нині цей дорогоцінний гігант зберігається у Вашингтоні, у Смітсонівському інституті.
авторські прикраси з натурального каміння, авторська біжутерія з натурального каміння, біжутерія з натурального каміння, весільна біжутерія, весільна біжутерія київ, вироби з натурального каміння, купити біжутерію з натурального каміння, купити прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння київ, цитрин