Камінь чароїт – бузкове диво Сибіру
Бузкове диво Сибіру, саме так часто називають чароїт – один з найрідкісніших і екзотичних самоцвітів світу, об’єкт підвищеного інтересу та уваги як серед колекціонерів, так і серед звичайних поціновувачів самоцвітів.
Опис мінералу
Унікальність чароїту – у його незвичайному забарвленні, яке варіюється від ніжно-бузкового до насичено чорнильного. У природі натуральні самоцвіти таких відтінків зустрічаються дуже рідко. А завдяки вкрапленням чорного, темно-зеленого, золотистого, помаранчевого та коричнево-жовтого відтінків, на зрізі каменю утворюються незвичайні за своєю красою малюнки, що зачаровують погляд. Ці закручені, смугасті, перисті, хитромудрі візерунки, утворені в результаті складних переплетень ¦кристалів, роблять чароїт одним з найунікальніших самоцвітів.
Особливістю каменю є і обмежена кількість його запасів у світі.
Родовища чароїту
Єдине родовище чароїту виявлено біля Росії. Знаходиться воно на кордоні Іркутської області та Якутії, на найпівденнішому кордоні Уджино-Вілюйського палеорифту, у північно-західній частині Алданського щита. Площа родовища – всього 10 км², а вік близько 107 млн. років.
Нещодавно з метою збереження єдиного у світі родовища чароїту урядом Республіки Саха-Якутія було ухвалено рішення про обмеження його видобутку. Наразі обсяги видобутку чароїту не перевищують 100 тонн на рік. Це рішення сприяло збільшенню вартості мінералу на світовому ринку. Так, ціна необробленого чароїту, залежно від його якості, коливається від 30 до 150 доларів за один кілограм.
История камня
Свою назву мінерал отримав за назвою сибірської річки Чара, де виявили його унікальне родовище. Це сталося в 1973 році завдяки радянським геологам Ю.А.Алексєєву і Ю.Г.Рогову, хоча вперше брили з незвичайними фіолетовими мінералами були виявлені ще в 1948 році. Щоправда, тоді радянські геологи визначили знайдені поклади, як куммінгтонітові сланці. Лише на початку 1970-х років було розпочато комплексні дослідження родовища, а 1977 року було затверджено назву нового мінералу.
Світову популярність придбав чароїт після того, як з нього було виконано головний приз IX Московського міжнародного кінофестивалю. Тоді гарну статуетку у вигляді земної кулі із незвичайного бузкового каменю отримали творці кінострічки «Дерсу Узала».
Декількома роками пізніше, у 1979 та 1980 роках, вироби з чароїту стали головними призами інших міжнародних кінофестивалів. І сьогодні вироби з цього унікального самоцвіту успішно експонуються на різних міжнародних виставках.
Різновиди чароїту
Геологами виявлено близько десяти декоративних різновидів чароїту. Вони відрізняються своїм мінеральним складом, структурно-текстурними особливостями та відтінками бузкового кольору.
Серед знайдених зразків можна побачити самоцвіти:
- ніжно-фіалкового;
- фіолетового;
- темно-чорнильного;
- насиченого лавандового;
- бузкового;
- лілового кольору.
Найбільш цінними серед них вважаються однорідно забарвлені зразки самоцвітів з масивними, променистими, паралельно-шостими текстурами та вираженим перламутровим відливом.
Хімічний склад та фізичні властивості каменю
Чароїт відноситься до рідкісних силікатних мінералів піроксенової групи. До його складного хімічного складу входять:
- титан;
- фосфор;
- кальций;
- натрий;
- марганец;
- железо;
- кварц;
- барий.
Також чароїт може включати:
- домішки сульфідів;
- піроксени егірину;
- кристали тинакситу;
- домішки польового шпату;
- стронцій.
Зважаючи на те, що до складу чароїту можуть входити стронцій та інші радіоактивні компоненти, цей мінерал може бути радіоактивним. Тому необхідно проводити його дозиметричний контроль. За своєю твердістю чароїт відповідає значенням 5-5,5 за шкалою Мооса, яке щільність становить 2,5-2,6 г/см³.
Лікувальні властивості чароїту
Літотерапевти впевнені, що цей мінерал здатний допомогти людині при багатьох недугах та захворюваннях.
Так, вони радять носити амулети з чароїту або прикладати камінь до тіла при:
- запальні процеси в організмі;
- захворювання нирок;
- головний біль;
- захворювання серця;
- зниження імунітету;
- захворювання печінки;
- алкоголізм;
- безсоння;
- захворювання кишечника;
- розлади сечостатевої системи.
Шанувальники цього незвичайного самоцвіту стверджують, що навіть саме споглядання мінералу здатне вплинути на людину благотворно.
- заспокоїти нервову систему;
- позбавити психологічних проблем;
- зняти втому;
- розслабити організм;
- наповнити спокоєм та впевненістю;
- зняти розумову напругу.
Магічні властивості мінералу
Завдяки своєму незвичайному фіолетовому кольору чароїт є каменем філософів, мінералом, що символізує гармонію, духовність та мудрість.
Вважається, що цей самоцвіт може подарувати своєму власнику:
- спокій та умиротворення;
- гармонію душі;
- спокій та витримку;
- розсудливість, ясність розуму та розважливість;
- енергетичний зв’язок із навколишнім світом.
Здатний мінерал і вберегти людину від «енергетичного бруду».
Вважається також, що чароїт здатний надати своєму власнику особливої чарівності, якогось шарму і привабливості, недарма він названий «чароїтом». Багато хто вважає, що назва цього незвичайного мінералу співзвучна слову «чарівність», і що людина, яка його носить, ніколи не залишиться самотньою.
Крім того, багато любителів чароїту впевнені, що камінь цей може допомогти його власнику вистояти у складних ситуаціях, а також реалізуватися творчим натурам, і тому рекомендують чароїт як амулет людям мистецтва. Заступає камінь і філософам, і поетам.
Чароїт і знаки зодіаку
Астрологи стверджують, що чароїт позитивно впливає на всі знаки зодіаку, проте найбільше підходить Терезам.
Оцінять позитивний вплив мінералу та люди, народжені під знаками Близнюків та Раку, яким він допоможе розширити свідомість, зрозуміти навколишній світ та розкрити загадки природи.
Застосування самоцвіту
Чароїт відомий, перш за все, як чудовий камінь виробу. Завдяки своєму незвичайному кольору та текстурі, а також простоті в обробці та поліруванні, він з успіхом використовується у виробному мистецтві та ювелірній справі. Чароїт шліфують у вигляді кабошонів, а також виготовляють із нього:
-
- красиві вази;
- декоративні панно;
- незвичайні скриньки;
- настільні прикраси;
- кубки;
- свічники.
Після обробки вправні ювеліри вставляють чароїт в браслети і сережки, брошки і кулони, кільця і запонки. Особливо добре виглядає цей самоцвіт у срібній оправі.
Цікаві факти про камінь
Як ювелірний і виробний камінь чароїт став використовуватися не так давно, проте з ним вже пов’язана не одна цікава і дивовижна історія.
Так, наприклад, існує думка, що:
- першовідкривачеві родовища чароїтів Юрію Гавриловичу Рогову пропонували продати зразок мінералу для мінералогічного музею Лувру під час його перебування в Парижі, від якого він відмовився;
- сам Папа римський Іван Павло II перед кончиною придбав для свого саркофага плиту, виготовлену з надзвичайно красивого фіолетово-бузкового чароїту;
- саме чароїтом у Парижі фанерований центральний вестибюль будівлі Аерофлоту.
А тим, хто вже придбав мінерал, корисно буде знати, що він досить крихкий і його треба оберігати від ударів, а мити — лише у теплій воді.
авторські прикраси з натурального каміння, авторська біжутерія з натурального каміння, біжутерія з натурального каміння, весільна біжутерія, весільна біжутерія київ, вироби з натурального каміння, купити біжутерію з натурального каміння, купити прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння, прикраси з натурального каміння київ, чароїт